Dünyanin önde gelen futbol kulübü, EZLN topluluklarini destekliyor.

Inter Milan ve Uluslararasi Dayanisma

Inter Milan olarak bilinen ünlü Italyan futbol kulübünün esas adinin FC Internazionale Milano oldugunu, hemen hemen kimse hatirlamaz. Bu isim, kulübün kurulus yili olan 1908’de, Italyan olmayan oyuncularin da kulübe alinacaklarini belirtmek için konmustu. Bugün yabanci oyuncularin varliklarinin futbolda kapitalist bir normallige dönüsmesinden sonra, oyun sahasinin disinda da isme tekrar bir anlam veren, kulüp degil takimin kendisidir.


Efsane takim, Mayis’ta EZLN’ye 2500 Euro gönderdi. Inter’in Arjantinli kaptani Javier Zanetti, kulübün resmi yazisma kagidinda kaleme aldigi bir yaziyla, Zapatistalarin özyönetim kurumu olan “Oventic’in iyi hükümet meclisine”, kendisi ve takim arkadaslari adina, “Zapatist düsünceye yansiyan ayni prensip ve idealleri sizlerle paylastigimizdan eminiz. Bizler iyi bir dünyaya, küresellesmemis bir dünyaya, çesitli kültürlerle zenginlestirilen bir dünyaya inaniyoruz. Sizlerin bu mücadelesini destekleme kararimiz, kendi kök ve ideallerimizi de içerdigi içindir.” diye sesleniyor.
EZLN’yi destekleme inisiyatifi, takim kaptani Javier Zanetti ve esi “Comandante” lakabini alan Paula tarafindan baslatildi. Takimda kendilerinin olusturdugu “kurallara aykiri davranis listesi”, çesitli dayanisma projelerine gelir sagliyor. Geç gelenler ya da baska bir sekilde dünyanin en iyi futbol takimlarindan birisi olmak için gereken güveni ve kolektiviteyi dinamitleyenler, dayanisma kasasina ceza olarak belirli bir meblag ödüyorlar.


Bu inisiyatif, dernegin organizasyon baskani Bruno Bartolozzi’ye göre, Nisan ayinda internette, Zinacantan’da tehlikede olan yoldaslarina su götüren Zapatista otonom örgütlerine yönelik bir saldiriyi okumalariyla olusmus. Bir ögle sonrasi, Zapatist topluluklara dogrudan yardim ederek, onlardan baski ve zulümle çalinan ve tahrip edilen seyleri gidermeye çalisma ve böylelikle “insan haklari için gerçekten bir sey yapma” düsüncesi ortaya çikmis. Bartolozzi, “Insan haklari üzerine çok konusuluyor; fakat orada ters giden bir seyler var, öyle ki, insan haklari, demokrasi, enformasyon özgürlügü ve adalet beraberdir.” diye devam ediyor.


Isyanci taban örgütlerinin (Zapatist topluluklarin) resmi yazisma mektup kagidiyla, hükümet meclisi adina, iki “Moisés”, Jonas ve Benito, “Futbolcu kardeslerin” mektuplarina Mayisin sonunda cevap yazdilar: “Mesajinizin bizleri mutlu ettigini söylemek istiyoruz. Bizler biliyoruz ki, bu mücadele yolunda yalniz degiliz. Mutluyuz; çünkü dünyanin her yerinde sizler gibi bir bilince sahip olan ve adaletli, onurlu bir dünya kurmak isteyen kiz ve erkek kardeslerimiz var.” Ve ayni zamanda Inter takimi, “tasarilarimizi, yapmak istediklerimizi, tecrübelerimizi tanimak ve paylasmak” üzere Chiapas’i ziyaretleri için, davet ediliyordu. Meksika’nin günlük gazetesi “La Jornada”, bunu “unutmaya karsi bir kapi” diye manset yaparken, bu habere, Italyan ve uluslararasi medyanin genis kesimlerince, spor sayfalarinda bile hiç deginilmedi.


Arjantinli Zanetti çifti, uzun zamandir dayanisma alaninda aktifler. Çift, Gino Strada’nin solcu yardimlasma örgütü “Emergency”nin çalismalarini desteklerken, kendileri de üç yil önce bir vakif kurmuslar. Javier’in göbek adini tasiyan “Pupi Vakfi”, Buenos Aires’in gecekondu semtlerinde, marjinallestirilmis çocuklara yönelik birçok proje yürütüyor. Italya’da her yil, spor dünyasinda dayanisma, esitlik ve taban-sporuna (halka yönelik spor faaliyetleri) yönelik girisimleriyle isim yapan kisilere verilen “l’Altropallone (Öbür Futbol)” ödülünü, 2003’te ikisi aldi.


Buenos Aires’in liman bölgesinin fakir bir semtinde büyüyen Javier Zanetti, zor bir çocukluk geçirdigi bu yerlere hep geri dönüyor. Bu nedenle, oralarda çok seviliyor. Paula Zanetti, Italyan sol dergi “Carta”ya verdigi demeçte, bunu “Toplum içerisinde, herkes bir sorumluluk tasiyor. Fakat futbol, Javier’in görünür olmasini sagladi ve bu, bize daha büyük bir toplumsal sorumluluk yüklüyor.” diye açikliyor. Paula Zanetti, dogrudan takimdan çikan çesitli girisimlerin belli basli itici gücü. Fakat bu, fakirlere ve toplumdan dislanmislara sadaka dagitan bir hayir kurumu isi degil. “Biz Arjantin için somut bir sey yapmak istiyorduk; fakat bize teklif edilen projeler hosumuza gitmiyordu. Bunlar daha çok yardim isleriydi.” diye ekliyor Paula. Pupi Vakfi’nin temel ilkeleri, neredeyse Venezuela’da Chavez hükümetinin hükümet programi gibi. Paula Zanetti, Carta’ya demecinde söyle devam ediyor: “Bizim görevimiz, çocuklara sadece yasamalari için gerekenler, yani yemek, okul, oyun sahalari ve spor olanaklari için degil, bilakis her seyden önce adaletli ve onurlu bir yasam için umut vermektir. Bundan dolayi, sadece çocuklarla sinirli degil yaptigimiz is. Biz, yavas yavas bütün aileleri de projeye dahil ettik. Su an 130 çocuga ve ailesine bakiyoruz; bunlar “üretici egitim” projesinin parçasi olan küçük atölyelerde çalisiyorlar ve burada bir de küçük bir kentsel sebze bahçesi var. Kisa zamanda daha fazla küçük sebze bahçesinin yani sira bir de büyük bahçe, bu kolektiviteye açilacak.”


Paula ve Javier Zanetti ve artik Inter takimi, EZLN’ye bagisi, güncele müdahale etmek, haksizliklari gösterip hemen çözmek ve de siyasi ve sosyal sorunlara isaret etmek istedikleri için yapiyorlar. Paula Zanetti, “Hakli bir sey için savasilan ve küresel ekonomik mekanizma tarafindan ezilmeme çabasinin oldugu yerlerde, ister Chiapas’ta isterse Patagonya’da olsun, biz kendimizi, yerli kültürü savunma mücadelesine yakin hissediyoruz. Bu, Chiapas’ta hakli bir seyin mücadelesi.” diyor.


Belki bir dahaki sefere, Inter Milan ve EZLN’nin olusturdugu takimlar arasinda bir dostluk maçi yapilir. Zapatistalar futbol oynamayi çok severler; 1999’da, Zapatistalarin o dönemki baskente yürüyüslerinde, Mexico City’de, EZLN’den ve Meksikali yildiz futbolculardan olusturulan takimlar arasinda maç yapilmisti. Zapatistalar, 5–3’lük bir skorla maglup oldular; fakat bu fena bir sonuç degildi. Zapatistalar için, Inter Milan’a karsi yenilgi de bir zafer olurdu.


Related Links: